Krnov – rozhledny

CVILÍNSKÁ ROZHLEDNA (nebo také Liechtensteinova) se nachází na stejnojmenném kopci, nad městem Krnovem v nadmořské výšce cca 410 metrů nad mořem. 

Na začátku 20. století ji vybudovala krnovská sekce Moravsko-slezského sudetského horského spolku podle projektu architekta Ernsta Latzela. Tehdy ovšem působila mnohem zdobněji než dnes. Nad základní válcovou vězí s vyhlídkovou plošinou ve výšce 25 m se totiž zvedala ještě úzká boční věžička, která kryla východ schodiště a zároveň umožnovala jednomu či dvěma lidem kruhový rozhled z místa ještě o pět metru vyššího. Při otevírací slavnosti, konané 11. června 1903, dostala jméno Liechtensteinova rozhledna na počest bohatého mecenáše, bez jehož významného knížecího daru by výstavba nebyla možná. O unikátní věžičku rozhledna přišla při opravách prováděných po válce. V šedesátých letech ji potkal osud mnoha dalších podobných staveb, když na její vrchol umístili antény televizního vysílače. Ty byly odstraněny teprve nedávno při celkové rekonstrukci.

[ngg src=“galleries“ ids=“184″ display=“basic_thumbnail“]

JEŽNÍK je osada, místní část města Krnova. Na severu Ježníku se zvedá 558 m vysoký vrch Vyhlídka s dřevěnou rozhlednou.

Původní rozhlednu, která byla zničena během druhé světové války a v sedmdesátých letech zcela zanikla, se nepodařilo zachránit. Na základě dochovaných fotografií vznikl nový projekt a nová stavba z modřínového dřeva byla otevřena 8.září 2001. Rozhledna se tyčí do výše 17,5 metrů, přičemž vyhlídkový ochoz, kam vede 62 schodů, se nachází 14 metrů nad zemí. V pořadí je to již třetí rozhledna postavená na tomto místě, první byla postavena v roce 1894, druhá ve dvacátých letech minulého století a třetí v roce 2001.

Dřevěná konstrukce rozhledny je celá vyrobená z pečlivě vybraného modřínového dřeva pocházejícího z městských lesů. Pořez a příprava dřeva byly provedeny na 2 pilách, vše muselo být uděláno s velkou přesností. Po dokončení a vyzrání betonových patek byla celá věž – zatím v podobě hromady tesařsky zpracovaných stavebnicových prvků – převezena na Vyhlídku a zahájena její montáž.

[ngg src=“galleries“ ids=“185″ display=“basic_thumbnail“]