Krnov – rozhledny

CVILÍNSKÁ ROZHLEDNA (nebo také Liechtensteinova) se nachází na stejnojmenném kopci, nad městem Krnovem v nadmořské výšce cca 410 metrů nad mořem. 

Na začátku 20. století ji vybudovala krnovská sekce Moravsko-slezského sudetského horského spolku podle projektu architekta Ernsta Latzela. Tehdy ovšem působila mnohem zdobněji než dnes. Nad základní válcovou vězí s vyhlídkovou plošinou ve výšce 25 m se totiž zvedala ještě úzká boční věžička, která kryla východ schodiště a zároveň umožnovala jednomu či dvěma lidem kruhový rozhled z místa ještě o pět metru vyššího. Při otevírací slavnosti, konané 11. června 1903, dostala jméno Liechtensteinova rozhledna na počest bohatého mecenáše, bez jehož významného knížecího daru by výstavba nebyla možná. O unikátní věžičku rozhledna přišla při opravách prováděných po válce. V šedesátých letech ji potkal osud mnoha dalších podobných staveb, když na její vrchol umístili antény televizního vysílače. Ty byly odstraněny teprve nedávno při celkové rekonstrukci.

JEŽNÍK je osada, místní část města Krnova. Na severu Ježníku se zvedá 558 m vysoký vrch Vyhlídka s dřevěnou rozhlednou.

Původní rozhlednu, která byla zničena během druhé světové války a v sedmdesátých letech zcela zanikla, se nepodařilo zachránit. Na základě dochovaných fotografií vznikl nový projekt a nová stavba z modřínového dřeva byla otevřena 8.září 2001. Rozhledna se tyčí do výše 17,5 metrů, přičemž vyhlídkový ochoz, kam vede 62 schodů, se nachází 14 metrů nad zemí. V pořadí je to již třetí rozhledna postavená na tomto místě, první byla postavena v roce 1894, druhá ve dvacátých letech minulého století a třetí v roce 2001.

Dřevěná konstrukce rozhledny je celá vyrobená z pečlivě vybraného modřínového dřeva pocházejícího z městských lesů. Pořez a příprava dřeva byly provedeny na 2 pilách, vše muselo být uděláno s velkou přesností. Po dokončení a vyzrání betonových patek byla celá věž – zatím v podobě hromady tesařsky zpracovaných stavebnicových prvků – převezena na Vyhlídku a zahájena její montáž.


 

Související obrázky: