Postupice a Milovanice – obec

Správní území obce POSTUPICE se rozkládá na sedmi katastrálních územích o výměře 4 000 ha. Ve správním území obce jsou tyto místní části: Buchov, Dobříčkov, Čelivo, Holčovice, Jemniště, Lhota Veselka, Lísek, Milovanice, Miroslav, Mokliny, Nová Ves, Postupice, Pozov, Roubíčkova Lhota, Sušice, Vrbětín. V obci žije 1 216 obyvatel (rok 2015). Postupice leží v malebné členité krajině v blízkosti památné hory Blaník. Nechybí zde ani vodní plochy rybníků, z nichž jsou největší Papírník a Dolejší rybník.

Název obce Postupice je odvozen od vsi lidí Postupových.

První písemná zmínka o Postupicích pochází z roku 1205. V druhé polovině 14. století byly sídlem českého rodu Kostků z Postupic, proslaveného v husitských válkách. V Postupicích se střídali různí majitelé. Zásluhou Ferdinanda Františka z Říčan, císařského kraje, hejtmana kraje kouřimského, byla ves Postupice Majestátem Marie Terezie, vydaným 20. srpna 1711, povýšena na městečko s právem konání původně dvou, později až šesti jarmarků. Podnikavostí majitele Františka Adama z Trautmansdorfu, který sídlil na jemnišťské tvrzi, byla založena roku 1717 v Postupicích papírna, a tím započala slavná éra manufakturní výroby na Postupicku. Roku 1798 založil Jindřich z Rottenhanu továrnu textilní manufaktury s moderními stroji. V této době zažila obec Postupice největší rozkvět.

Do života obce zasáhla 6.června 1906 katastrofální povodeň. Tehdy se v pozdním odpoledni rozpoutala silná bouře. Pršelo tak silně, že se ve chvíli naplnily rybníky, odtoky z nich se ucpaly senem, které voda přinesla z luk. Voda začala přetékat přes hráze, které silnému tlaku neodolaly a protrhly se. Voda smetla vše, co jí stálo v cestě. Odnesla celé domy i se zvířaty a lidmi. Teprve ráno bylo možno zjistit kolik lidí přišlo o život.

MILOVANICE je malá vesnice, část obce Postupice v okrese Benešov. Nachází se asi 1,5 km na jihovýchod od Postupic. V roce 2009 zde bylo evidováno 34 adres.


 

Související obrázky: