Ždírec nad Doubravou – obec

ŽDÍREC NAD DOUBRAVOU, obec na úpatí Žďárských vrchů a Železných hor, ležící na Liběcké stezce a historické křižovatce zemských cest v nadmořské výšce 555 m.n.m. Ždírec nad Doubravou má 3100 obyvatel. Součástí města Ždírec nad Doubravou jsou místní části Nové Ransko, Horní Studenec, Nový Studenec, Údavy, Kohoutov, Benátky a Stružinec.

První písemná zmínka o obci pochází až z roku 1399. Obec byla do konce druhé světové války málo významným sídlem, kde žilo zhruba 800 obyvatel. Obživu zajišťovalo obyvatelstvu drobné zemědělství a tkalcovství. 9. května roku 1945 byla obec bombardována letadly Rudé armády. Většina domů v obci byla nálety bombardérů buď zničena, nebo poškozena. Také v důsledku této události vysídlila z obce bezprostředně po válce zhruba čtvrtina obyvatel.

 

Vyhlídkový vodojem leží na mírné návrší cca 300m severovýchodně od Ždírce nad Doubravou (při silnici č. 34 na Hlinsko), cca 20km severovýchodně od Havlíčkova Brodu. Celková výška: cca 4m, počet schodů: 23

Vyhlídka na starém vodojemu u Ždírce nad Doubravou vznikla v roce 2013. Tento vodojem (141 m3) byl vybudovaný v letech 1947 až 1949 při stavbě 7,5km dlouhého ždíreckého vodovodu a svému účelu sloužil do roku 1993. Jeho funkce převzal vodojem na nedalekém Kohoutově (500 m3). Chátrající ždírecký vodojem později od VaK Havlíčkův Brod odkoupilo město Ždírec nad Doubravou a rozhodlo se jej přestavět na vyhlídkové místo.

VYHLÍDKA NA STARÉM VODOJEMU v nadmořské výšce 570 m je dokončena a začala sloužit svému účelu. Původní ždírecký vodojem, vybudovaný krátce po 2.světové válce, ztratil výstavbou nového vodojemu na Kohoutově na kótě 600 m n.m. svůj význam. Město proto vodojem od spol. VaK Havlíčkův Brod i s malým pozemkem odkoupilo. Několik let nebylo jasné, jak stavbu využít. S výstavbou cyklostezky podél vodojemu padla myšlenka přeměny armaturní komory i betonového tělesa vodojemu na vyhlídku – terasu nad Ždírcem. Je zřejmé, že vyhlídka nemá za cíl umožnit výhled do širokého okolí. To by musela být v nadmořské výšce alespoň 620 – 650 m, což není reálné. Cílem je tedy pouze umožnit posezení projíždějícím turistům i místním občanům s výhledem na město. Všichni řemeslníci, kteří se na stavbě podíleli, odvedli kus dobré práce. Prosíme proto spoluobčany, aby dohlédli v rámci svých možností na to, aby vyhlídka nebyla nikým ničena.

V experimentální farmě Výzkumného ústavu živočišné výroby, která zkoumá chování zvířat, jsou chováni jeleni evropští a vzácní jeleni milu. Zvířata jsou kvůli výzkumu vybavena obojky s přijímači GPS a čipy zaznamenávajícími jejich pohyb.

Související obrázky: