Varnsdorf – rozhledna

Typická dominanta Varnsdorfu – HRÁDEK se klene na znělcové hoře v těsné blízkosti hranic s Německem až do výšky 467 metrů nad mořem. V 19. století se vrchu říkalo Burgsberg. Objekt vybudovali varnsdorfští členové Horského spolku pro nejsevernější Čechy. Stavba 29 m vysoké vyhlídkové věže a restaurace na Hrádku začala 11. května 1903 podle projektu městského stavitele Antona Möllera. Stavba byla dokončena 15. května 1904. Od té doby se stala místem mnoha společenských událostí. Za nádherným rozhledem a dobrou kuchyní sem až do roku 1945 chodilo mnoho návštěvníků.

Státní hranice dnes kopíruje hranu Hrádku. Ještě v 70. letech to ale bylo jinak. Hranice tehdy procházela středem tanečního parketu. Dámské záchodky byly v Čechách, pánské v Německu. Traduje se, že tehdejší varnsdorfský starosta to se svým německým protějškem vyřešil u piva. Podepsali dohodu a hranici o pár metrů posunuli. Dnes je tedy Hrádek kompletně český a od roku 2000 se pracuje na jeho záchraně. V roce 2003 dokonce Hrádek vyhrál cenu za nejlepší fasádu.

Rozhledna je vysoká 29 metrů. Po vystoupání 92 schodů se otevře kruhový výhled na Varnsdorf a okolí – Lužické hory, Žitavské hory, za dobré viditelnosti Jizerské hory i Krkonoše.

 


 

Související obrázky: