Trhový Štěpánov – zajímavé

PATNÁCTÝ POLEDNÍK – ukazatel najdete při pravé straně silnice vedoucí z Trhového Štěpánova do Vlašimi.
Vytyčený ukazatel je na železné tyči ve výšce 2 metrů, nese označení „Zde prochází zemský poledník“, s vyznačenými rovnoběžkami a dvěma poledníky. Jeden z nich je označen 15°, nad ním je růžice označující směr větru. Výše je ukazatel světových stran (nad ním je korouhvička s motivem kříže).
Poledník vznikl na návrh pana Ing. Uhlíře. Vlastní výrobu zrealizovali pan Josef Korn s Michalem Koutným.
Barevné vylepšení měli v rukách Josefové Vesecký a Veselý. O umístění poledníku se zasloužili místní hasiči. Slavnostní odhalení se uskutečnilo 30.dubna 2006 v 15 hodin.
15.poledník východní délky je poledník, který se nachází na 15° východně od Greenwichského poledníku. Nultý poledník je poledník, od kterého se počítá zeměpisná délka, prochází Královskou observatoří v Greenwichi v Anglii.

Poledník prochází od severního pólu přes: Severní ledový oceán, Evropu, Afriku, Atlantický oceán, Jižní oceán k jižnímu pólu.

Poledník prochází těmito státy: Norsko, Švédsko, Dánsko, Polsko, Německo, Česká republika, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Itálie, Libye, Čad, Niger, Kamerun, Středoafrická republika, Republika Kongo, Demokratická republika Kongo, Angola, Namibie.

Poledník prochází na území České republiky těmito místy: Andělka (Višňová), Saň (Višňová), Nová Ves, Horní Suchá, Horní Hanychov, Český Dub, Dolení Kruhy, Hoškovice, Židněves, Charvatce, Kamenné Zboží, Písty, Chotutice, Doubrovčany, Jeníkov (Čechtice), Bratřice, Pacov, Dolní Radouň, Jindříchův Hradec a Trhový Štěpánov.

Související obrázky: