Třešť – osobnosti

ŠIMON PARTLIC (ze Špicberka) matematik, lékař a hvězdář (1590 – 1649), třešťský rodák, autor několika vědeckých spisů, vychovatel synů Fridricha Falckého „Zimního krále“. Po bitvě na Bílé Hoře 1620 emigroval do Německa. V roce 1621 dosáhl na basilejské univerzitě doktorátu lékařství. Roku 1625 se stal členem Akademie v holandském Leydenu. Kde zemřel není známo.

Na chodníku před bustou Šimona Partlice ze Špicberka je v zemi zadlážděno 24 kostek s čísly. Tyto kostky označují počet hodin, které má každý den, den člověka na Zemi (mottem celkové filosofie centra města Třeště je „Člověk a čas“). Kamenné kostky jsou umístěny před bustou Šimona Partlice proto, že byl lékařem, matematikem a astronomem, tedy člověkem, který se zabýval časem a prostorem. Možná se podivíte, proč právě před bustou jsou číslice 11, 12 a 13. Tyto číslice totiž označují vrcholná zastavení na Křížové cestě.

JIŘÍ JOHN (6. listopadu 1923, Třešť – 22. června 1972, Praha) byl český malíř a ilustrátor. Byl členem Umělecké besedy, skupiny UB 12 a sdružení Hollar. Pocházel z chudé venkovské rodiny. Za 2. světové války se učil zámečníkem a instalatérem a pracoval ve venkovské továrně. Do Prahy na výtvarnou školu se dostal až ve dvaadvaceti letech. Studoval na Státní grafické škole, v letech 1946–1951 na VŠUP (Josef Kaplický).

Související obrázky: