KAPLE SV. ANNY stojí v lesíku asi pět minut vzdálená od obce. Vzniku kaple sv. Anny předcházela událost, která je zmiňována v obecní kronice. Stalo se to r. 1820.

 

K této kapli se váže následující pověst: Zbožný, očním neduhem stižený rolník, byl vymýváním očí vodou ze studánky před nynější kaplí neduhu zbaven a z vděčnosti věnoval obraz sv. Anny na mohutnou jedli blíže studánky. Bylo to v roce 1820. Za nějaký čas dal jedli porazit a obraz připevnil na mladší vedle stojící jedli. Když měl být kmen na silném skoro novém voze odvezen, vůz se rozlámal. Nad škodou plakal vozka a správce byl udiven. Přivolaný kovář a kolář jako znalci, nemohli si tuto pohromu vysvětlit, protože vůz uznali za silný a dobře zhotovený.

P. Hynek, kněz řádu piaristického a tehdejší administrátor statku, dal rolníkovi vůz opravit a umínil si, že v zadostiučinění vystaví kapličku a vymaloval sám pro ni obraz sv. Anny. P. Hynek obraz sice vymaloval, ale kapličku nevystavěl. Smrt překazila provedení tohoto úmyslu. Před svým zesnutím odkázal obraz Matěji Soukupovi, jehož znal jako zbožného člověka a vřelého ctitele sv. Anny. Jedle vzrůstala a byla časem množstvím obrazů a jinými obětinami ověnčena. V. 1883 bylo velké sucho.

R. 1883 se strančičtí sousedé umluvili, že na tom místě vystavějí kapličku a pomocí sbírek svůj úmysl provedli. Do kaple, ve které mohli sotva 3 lidé stát, byl nový obraz zavěšen. R. 1892 byla kaple nákladem řádu piaristického a sbírkami v nynější velikost rozšířena a péčí paní Matysové byl v ní postaven oltář, na něj přišla zmíněná socha sv. Anny a po obou stranách oltáře andělé. Oltář a andělé pocházejí z chrámu vyšehradského. Místa je v kapli pro 100 osob. Během let, až do současnosti, byly prováděny opravy. Občas se zde konají bohoslužby ve významných dnech a zejména pak o pouti ke dni sv. Anny.

Pramen v blízkosti kaple.

 

V r. 1925 navštívil toto místo při slavnosti „Staročeské máje“ prezident Osvoboditel T. G. Masaryk s min. předsedou Ant. Švehlou. Nedaleko této kaple byl postaven na památku této návštěvy památník.

Na mohutném balvanu je připevněna deska s nápisem: „Zde na tomto místě dne 31. května 1925 dleli prezident T. G. Masaryk, Dr. Ant. Švehla a J. H. Rosny ml., francouzský spisovatel“.

Na balvanu je vytesán znak SOKOLA s daty 1925•-•1918•-•1928. Balvan byl přivalen z kunických lesů členy Sokola.

Pomníčky obětem Květnové revoluce

Všechromy – zvonička z r. 1877 a křížek z roku 1811

Související obrázky: