Sobotka – domy

BUDOVA HOSPODÁŘSKÉ ZÁLOŽNY byla vyprojektována roku 1927 Františkem Jandou, žákem Jana Kotěry. Dům byl postaven o rok později.

O sochařskou reliéfní část budovy se postaral sochař Rudolf Březa. Spořitelna byla opravena v 50. letech. Roku 1997 byla budova prohlášena za kulturní památku. V současnosti slouží budova České Spořitelně

Před budovou se nachází pomník spisovatele VÁCLAVA ŠOLCE od novopackého sochaře Stanislava Suchardy. Volně stojící obelisk je osazen zlaceným kovovým portrétním medailonem Václava Šolce z profilu. Byl postaven roku 1880. Na východní straně se nachází nápis Postaven snahou studentstva soboteckého r. 1880.

ŠOLCŮV STATEK – rodný dům básníka Václava Šolce, zachovalé selské stavení, je dnes soukromou galerií. V sousedním zděném stavení trávil prázdniny spisovatel Karel Václav Rais, který zde napsal Zapadlé vlastence a Pantátu Bezouška.

ZDRAVOTNICKÉ STŘEDISKO od F. Kavalíra z r. 1910.

V parčíku je busta Fráni Šrámka, další dílo K. Vobišové-Žákové z roku 1970.

 

Tělocvičná jednota SOKOL byla založena r. 1869. Budova sokolovny byla postavena v letech 1926-29 podle návrhu architekta Lisky. V 50. letech byla přistavěno podium s divadelním zázemím. V letech 2010-2011 byla provedena rekonstrukce sociálních zařízení, byly vyměněny okna a dveře a budova byla částečně zateplena. Sál je využíván pro sportovní aktivity pořádané T.J. Sokol a ke společenským akcím.

ŽELEZNIČNÍ STANICE byla vystavěná dle typizovaného stavebního vzoru byla otevřena 26. listopadu 1905 společností Místní dráha Sudoměř – Skalsko – Stará Paka v úseku ze Sudoměře a Skalska přes Mladou Boleslav až do Sobotky. 24. září 1906 byla trať dovedena až do Staré Paky. Provoz na trati zajišťovaly od zahájení Císařsko-královské státní dráhy, po roce 1918 Československé státní dráhy. K 1. lednu 1925 byla trať zestátněna.

Další zajímavé domy

Související obrázky: