Sloup v Čechách – rozhledna

Rozhledna NA STRÁŽI byla původně postavena na skalním ostrohu (354 m), na kterém Švédové za třicetileté války zřídily pozorovací stanoviště – odtud název Na Stráži. R. 1933 zde byla postavena dřevěná výletní restaurace, která později sloužila jako rekreační středisko. Koncem 20. století však se již nepoužívala, až nakonec vyhořela.

Původní projekt počítal se stavbou penzionu a 40 metrů vysokého vysílače pro T-Mobile. Projekt byl pro nesouhlas občanů přepracován ve prospěch rozhledny. Stavba rozhledny a navazujícího penzionu byla zahájena na podzim roku 2010, věž s anténami byla dostavěna v červnu 2011. Slavnostní otevření rozhledny se konalo v červenci 2011.

Vlastní rozhledna je vysoká 33 metrů, má vyhlídkovou plošinu ve výšce 26 metrů od své paty. Její součástí je 150 schodů.

Českolipský architekt Miroslav Pavljuk musel při návrhu komplexu vyřešit několik zásadních problémů. S některými se za dobu své existence potýkala i předchozí chata. K největším patřilo zásobování vodou a k tomu u nové restaurace přibyl kardinální problém odpadového hospodářství, protože normy na septiky a na kanalizaci nebyly ve třicátých létech minulého století zdaleka tak striktní jako dnes. Proto musela být například omezena ubytovací kapacita. O důkladnosti příprav svědčí i to, že kvůli bezpečnosti stavby, stavěné na původních základech, byl proveden dokonce radarový průzkum, aby byly včas odhalené případné defekty skály.

Související obrázky: