Růžová – rozhledna

ROZHLEDNA RŮŽENKA stojí na Pastevním vrchu (402 m n.m.). Již od roku 1809 zde stávala boží muka s bytelným podstavcem, vybudovaná Johanem Christophem Schubertem, ke kterým o svátku Božího těla mířila procesí věřících. Později byl Pastevní vrch využíván i k ostraze kraje. Svědčí o tom i jeho německý název – Hutberg, neboli Strážní vrch.

Pastevní vrch odedávna sloužil jako důležitý výhledový bod. Zejména v dobách vojenského ohrožení zde bývalo významné pozorovací místo. Za třicetileté války byl několikrát obsazen a v letech 1945 – 1948 byla na vrchu umístěna vojenská radarová jednotka.

Obec Růžová prezentovala záměr vybudovat na Pastevním vrchu místo stávajícího dřevěného vyhlídkového posedu kamennou rozhlednu. Pro tento účel byl vybrán jeden z architektonických návrhů libereckého studia Mjölk.

Stavba rozhledny byla zahájena v roce 2017, slavnostní otevření vyhlídkové věže se uskutečnilo 21. dubna 2018. Betonová rozhledna netypického vzhledu je sice jen 6 metrů vysoká, navzdory subtilním rozměrům je z ní však vynikající kruhový rozhled. Originální vzhled rozhledny vás zaujme už zdálky. Na stavbu rozhledny byla uspořádána veřejná sbírka.

[ngg src=“galleries“ ids=“897″ display=“basic_thumbnail“ thumbnail_crop=“0″]Na vrcholu stoji kříž (v roce 2005 renovovaný), který býval odnepaměti cílem náboženských procesí. Z původní restaurace Hubertusbaude s vyhlídkovou terasou směrem k obci Růžová a k Velkému Zschirnsteinu zbyly již jen rozvaliny. Na severním úpatí Pastevního vrchu stávala samota Neudorfel (Nová Víska). Tu ale po roce 1945 stihl smutný osud mnohých pohraničních obcí – po vyhnání německy mluvících obyvatel byla srovnána se zemí.

[ngg src=“galleries“ ids=“898″ display=“basic_thumbnail“ thumbnail_crop=“0″]Na Petřínském vrchu v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce byla v roce 2017 vybudována naučná stezka – PETŘÍNSKÁ NAUČNÁ STEZKA – 3 km dlouhá trasa NS začíná u kostela sv. Petra a Pavla v centru obce. Vede podél silnice na Bynovec, u pomníku obětem I. světové války odbočuje do svahu Petřínského vrchu. Panely podél stezky informují o místní fauně a flóře. Cestou jdete kolem kříže.

[ngg src=“galleries“ ids=“900″ display=“basic_thumbnail“ thumbnail_crop=“0″]ZVONIČKA z pískovcového kamene s kovovou stříškou se zvonkem byla vybudována pod Pastevním vrchem v roce 2016. Pokud máte nějaké tajné přání, údajně stačí zajít na místo, rozhoupat zvonek a přání vyslovit.

[ngg src=“galleries“ ids=“899″ display=“basic_thumbnail“ thumbnail_crop=“0″]