Růžová – rozhledna

ROZHLEDNA RŮŽENKA stojí na Pastevním vrchu (402 m n.m.). Již od roku 1809 zde stávala boží muka s bytelným podstavcem, vybudovaná Johanem Christophem Schubertem, ke kterým o svátku Božího těla mířila procesí věřících. Později byl Pastevní vrch využíván i k ostraze kraje. Svědčí o tom i jeho německý název – Hutberg, neboli Strážní vrch.

Pastevní vrch odedávna sloužil jako důležitý výhledový bod. Zejména v dobách vojenského ohrožení zde bývalo významné pozorovací místo. Za třicetileté války byl několikrát obsazen a v letech 1945 – 1948 byla na vrchu umístěna vojenská radarová jednotka.

Obec Růžová prezentovala záměr vybudovat na Pastevním vrchu místo stávajícího dřevěného vyhlídkového posedu kamennou rozhlednu. Pro tento účel byl vybrán jeden z architektonických návrhů libereckého studia Mjölk.

Stavba rozhledny byla zahájena v roce 2017, slavnostní otevření vyhlídkové věže se uskutečnilo 21. dubna 2018. Betonová rozhledna netypického vzhledu je sice jen 6 metrů vysoká, navzdory subtilním rozměrům je z ní však vynikající kruhový rozhled. Originální vzhled rozhledny vás zaujme už zdálky. Na stavbu rozhledny byla uspořádána veřejná sbírka.

Na vrcholu stoji kříž (v roce 2005 renovovaný), který býval odnepaměti cílem náboženských procesí. Z původní restaurace Hubertusbaude s vyhlídkovou terasou směrem k obci Růžová a k Velkému Zschirnsteinu zbyly již jen rozvaliny. Na severním úpatí Pastevního vrchu stávala samota Neudorfel (Nová Víska). Tu ale po roce 1945 stihl smutný osud mnohých pohraničních obcí – po vyhnání německy mluvících obyvatel byla srovnána se zemí.

Na Petřínském vrchu v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce byla v roce 2017 vybudována naučná stezka – PETŘÍNSKÁ NAUČNÁ STEZKA – 3 km dlouhá trasa NS začíná u kostela sv. Petra a Pavla v centru obce. Vede podél silnice na Bynovec, u pomníku obětem I. světové války odbočuje do svahu Petřínského vrchu. Panely podél stezky informují o místní fauně a flóře. Cestou jdete kolem kříže.

ZVONIČKA z pískovcového kamene s kovovou stříškou se zvonkem byla vybudována pod Pastevním vrchem v roce 2016. Pokud máte nějaké tajné přání, údajně stačí zajít na místo, rozhoupat zvonek a přání vyslovit.

Související obrázky: