Růžová – obec

RŮŽOVÁ leží na hranici Národního parku České Švýcarsko, v centrální části Růžovské vrchoviny. Obec tvoří osady Nový Svět, Kamenická Stráň i s Dolským mlýnem.

První písemná zmínka o obci pocházejí z roku 1352. Do konce druhé světové války patřila Růžová mezi největší a nejbohatší obce Děčínska, a to hlavně zásluhou zemědělství a turistického ruchu.

Růžová prošla během několika posledních let zásadní proměnou v malebnou turistickou obec, která právem patří mezi nejhezčí obce v regionu. V roce 2014 se stala krajským vítězem vesnice roku.

Víte, že znak či vlajka obce nemusí pocházet z dávných dob, ale mohou být vytvořeny i dnes? Právě taková novodobá znamení naleznete v Růžové od roku 2007. Znak obce představuje štít, jeho rozdělení ukazuje na skutečnost, že obec tvoří 2 části, Růžová a Kamenická Stráň. Stříbro-černě polcený bok štítu je inspirován erbem pánů z Michalovic, zakladatelů obce. Jméno obce symbolizuje stříbrná růže na stonku. Zkřížený meč a klíč jsou atributy sv. Petra a Pavla, kterým je zasvěcen kostel v Růžové. Červená barva štítu pak připomíná mučednickou smrt obou těchto svatých. Podobně je vytvořena i růžovská vlajka.

KAMENICKÁ STRÁŇ část obce Růžová. Ves slouží převážně k rekreačním účelům. V roce 2011 zde trvale žilo sedm obyvatel.

Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1614. Po druhé světové válce došlo v obci k vysídlení původních německých obyvatel. Kamenická stráň se 46 domy a osada Dolský Mlýn se třemi domy byly administrativně připojeny k obci Růžová v roce 1947

Prakticky celá Kamenická Stráň je od roku 1995 chráněná jako vesnická památková zóna. Je zde zachován unikátní soubor německé lidové architektury, jako jsou přízemní roubené chalupy s hrázděným štítem, stavení s půdním polopatrem a hrázděným štítem a patrové budovy s hrázděným patrem.


 

Související obrázky: