Postupice a Milovanice a Jemniště – sakrální

V roce 1906 postihla Postupicko TRAGICKÁ POVODEŇ na řece Chotýšance. Povodeň si vybrala i krutou daň na lidských životech. Mezi nimi byli čtyři obyvatelé Postupic. Vdova po hraběcím hajném Anna Koukalová a její tři děti. Všechny zastihla povodeň v jejich obydlí, panské drůbežárně Na Podlesí. Tuto tragickou událost nám připomíná nenápadný křížek, stojící na místě bývalé drůbežárny vzdálený asi dvě stě metrů od bývalé textilní továrny Na Podlesí, proti proudu Chotýšanky. Dala ho postavit paní hraběnka Karolína Sternbergová, aby každý, kdo půjde kolem, vzpomněl na oběti povodně, a pomodlil se za pokoj jejich duší. Zub času ale zapracoval na tomto pomníčku, a tak Obecní úřad Postupic rozhodl v roce 2005 provést na svůj náklad opravu a dal zhotovit novou desku, která připomíná tragickou událost.

PAMÁTNÍK SETKÁNÍ DVOU ARMÁD pomník připomíná setkání I. ukrajinského frontu vedeného maršálem Koněvem s vojsky II. Ukrajinského frontu s velitelem maršálem Malinovským 9. května 1945. Součástí památníku byl i tank T-34, zbyl po něm pouze kamenný podstavec. Od roku 2014 vrchol památníku zdobí červená hvězda.

Památník stojí nedaleko obce Dobříčkov na místě, kde se v rámci pražské operace 9. května 1945 setkaly I. a II. ukrajinský front. Armádám veleli Ivan Stěpanovič Koněv a Rodion Jakovlevič Malinovský. Původně zde asi deset let stála dřevěná slavobrána, v padesátých letech zde byl brigádnicky v rámci akce „Z“ postaven kamenný památník.

Na mramorové desce s českým a ruským nápisem je text: 9. 5. 1945 zde došlo při osvobozování Prahy k setkání armád 1. ukrajinského frontu sovětské armády I. S. Koněva s vojsky 2. ukrajinského frontu maršála R. J. Malinovského. Desku doplňuje reliéf slavného válečného tanku T-34.

Milovanice – sakrální

Jemniště – sakrální

Související obrázky: