Nový Oldřichov – obec

NOVÝ OLDŘICHOV je obec 3 km jihozápadně od Kamenického Šenova. Prostírá se v nadmořské výšce 370 – 550 m na hranici Českého středohoří a Lužických hor, jež jsou zároveň stejnojmennými chráněnými krajinnými oblastmi. V roce 2001 v této obci žilo 638 obyvatel, a to ve dvou částech – Oldřichově a Mistrovicích. Je ve vysoko položeném údolí, kudy protéká potok Bystrá (pramení v horní části obce).

První písemná zmínka o Mistrovicích (místní část) pochází z roku 1412, kdy je ves uvedena jako majetek hradu Ostrého, roku 1543 však náleží k nedalekým Markvarticím, v roce 1580 byla pro změnu připojena k panství Benešov. Za pánů z Wiessbachu zde byl postaven renesanční zámek, jenž později – od roku 1764 – sloužil jako statek Kinských. Na místě zrušeného statku vznikla roku 1794 nová ves, po svém zakladateli pojmenovaná Oldřichov.

Budova č.ev. 77 v přízemí zděný, v patře svisle bedněný dům pochází z počátku 19. století. Fasáda domu je bohatě zdobená mimo jiné bosáží či vějířovitým dekorem v lunetách nad okny. Součástí areálu domu je pískovcové schodiště se zábradlím zdobeným volutami.

Související obrázky: