Nové Město na Moravě – domy

V Nové Město na Moravě v roce 2016 uplynulo dvacet let, kdy zde vznikla jako jedna z prvních v republice firma zabývající se sériovou výrobou lyží. Založil ji Adolf Slonek, neboli také Adolf první, bydlel nejprve v nedalekém Rokytně a byl tím, komu se podařilo zhotovit první lyže v regionu. První lyže vlastnil fryšavský revírník Rudolf Gabessam, dovezl si je z Norska nebo ze Štýrska. Přijel se s nimi pochlubit hostinskému Koskovi z Pasek. Ten je chtěl také, ale nedokázal si je sám vyrobit. Takže přišel za pradědečkem do Rokytna a on si s nimi poradil.

Díky tomu, že měl Adolf Slonek sedm synů, bylo o pomocníky v jeho stolařské dílně postaráno. Synové Adolf a Anton se také vyučili stolařině. V roce 1913 koupil dědeček ADOLF SLONEK dům

číslo popisné 211 na dnešní Masarykově ulici, kde firma dodnes sídlí. Tam pak spolu s bratrem pokračovali v řemesle svého otce. Výroba se přerušila v období první světové války, pak se ale rozběhla naplno.

Po smrti Adolfa Slonka mladšího roku 1948 byl podnik znárodněn a roku 1950 přejmenován na Sporten, který mj. v roce 1962 vyrobil pod značkou Artis Sapporo první laminátové běžky na světě. Od roku 1991 pak na rodinnou tradici navázal Milan Slonek, potomek Adolfa Slonka, s firmou Lyže Slonek.

 

Pavel Kopáček (10. května 1923 Nové Město na Moravě – 2. května 1996 tamtéž) byl realistický malíř.
Dílo Pavla Kopáčka je zastoupeno v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě a v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě, která vlastní 27 obrazů. Odhalení pamětní desky akademickému malíři PAVLU KOPÁČKOVI se uskutečnilo r 2023 na domě v ulici Malá čp. 153. Deska se odhalí u příležitosti 100. výročí jeho narození.

Nové Město na Moravě je ŽELEZNIČNÍ STANICE v severovýchodní části města nedaleko říčky Bobrůvky. Leží na jednokolejné neelektrizované trati Žďár nad Sázavou – Tišnov. Ve městě se dále nachází železniční zastávka Nové Město na Moravě zastávka.

23. června 1905 otevřela po náročných stavebních pracích v komplikovaném terénu společnost Místní dráha Německý Brod – Žďár. Stavba trati byla zahájena 30. června 1903 a prováděna stavební firmou Osvalda Životského. Nově postavené nádraží zde vzniklo dle typizovaného stavebního vzoru. Provoz na trati zajišťovaly od zahájení Císařsko-královské státní dráhy, po roce 1918 Československé státní dráhy. K 1. lednu 1925 byla trať zestátněna.

   

Související obrázky: