Nová Role – domy

Krvavá léta – Polozapomenuté válečné hrůzy v Nové Roli – KONCENTRAČNÍ TÁBOR I TRANSPORT SMRTI

Koncentrační tábor Nová Role byl zřízen v roce 1942 hlavně jako zdroj otrocké pracovní síly pro nedalekou porcelánku. Spadal pod koncentrační tábor Ravensbrück a od roku 1944 pod koncentrační tábor Flossenbürg. Průměrně zde bylo vězněno v nelidských podmínkách 700 převážně vězeňkyň, mužů v něm bylo podstatně méně.

V dubnu 1942 byl u porcelánky Bohemie v Nové Roli zřízen pracovní tábor, kam byli postupně umísťováni vězni a vězeňkyně z koncentračních táborů Flossenbürg a Ravensbrück.

Deportací do Nové Role přešly ženy pod správu Flossenbürgu. Celkem táborem mělo projít 1 167 žen, třebaže podle pamětnice Boženy Lukešové před koncem války došlo k jeho přeplnění, když do něj přišel transport z Osvětimi o počtu 2 000 žen. Mužů bylo v táboře vždy výrazně méně, roku 1944 to mělo být 65. Tábor měl mít 10 baráků a 3 strážní věže. V polovině dubna 1945 začali mužští obyvatelé tábora pohřbívat mrtvé do hloubeného příkopu za táborem. Podle jiného zdroje je těchto 41 zde nalezených mrtvol vězňů původem z Johanngeorgstadtu (odkud šel transport). Byly zabaleny do dřevité vlny a posléze přeneseny na místní hřbitov, kde je místo jejich odpočinku označeno pomníkem, opatřeného nápisem Památce umučených 1942–1945.

Dnes je tábor připomínán pamětní deskou s nápisem OBĚTEM A VĚZŇŮM KONCENTRAČNÍHO TÁBORA V NOVÉ ROLI Z LET 1942–1945 OBČANÉ MĚSTA, KVĚTEN 1985 poblíž železničního nádraží.

Související obrázky: