Nejdek – rozhledna

ROZHLEDNA PAJNDL na Tisovském vrchu – Pajndlu byla dostavena v roce 1897 spolkem Nejdecká krušnohorská jednota. V roce 1908 k ní byla přistavěna restaurace, jejíž prostory se zvětšily roku 1923, ale po 2. světové válce restaurace zanikla. V roce 1987 byla dokončena rekonstrukce rozhledny. Zábradlí na ochozu bylo odlito v nejdeckých slévárnách. V roce 1995 byla prohlášena kulturní památkou.

24 m vysoká kamenná rozhledna stojí na 10 m žulovém skalisku. Když zdoláte 114 schodů točitého schodiště, dostanete se na ochoz ve výšce 1000 m nad mořem. Rozhledna nabízí jeden z nejkrásnějších rozhledů do širého okolí – nejen na Krušné hory a jejich nejvyšší horu Klínovec, ale i na výšiny Slavkovského lesa a Karlovy Vary. Rozhledna je celoročně přístupná.

O pramen U LESNÍ ŠKOLKY se staráme se sousedem je to náš zdroj vody (cca 50 let), bohužel koryto, ve kterém se držela voda (ta hromada kamení) kdysi někdo rozbil. V září 2010 vyčištěna.

Studánka U SEJFSKÉ CESTY se nachází u silnice nad železniční zastávkou Nejdek – Sejfy (dříve Nové Hamry zastávka, Sejfy podle původního Saifenhäusel im Erzgebirge) na trati číslo 142.

HISTORIE POMNÍKU V SEJFECH během 20. a 30. let 20. století se Sejfy staly místem, kam jezdila na výlety v početném zastoupení česká menšina z Nejdku, která mj. na nedalekém paloučku za železničním přejezdem sehrávala divadelní hry pod širým nebem. Právě Češi z Místního odboru Národní jednoty severočeské v Nejdku se zasadili o postavení pomníku Františka Palackého.

Bronzová deska, jež byla zasazena 6.června 1926, byla však již 21. listopadu téhož roku ukradena a teprve po deseti letech znovuobnovena. Součástí pomníku byla i destička s nápisem „Byli jsme a budem“. Dne 2. července 1927 byla při místní slavnosti zasazena deska do pamětního kamene hlásající vandalismus zdejších Němců.Obě desky s jistotou nepřežily rok 1938 a ani později není prokázáno, že by někdy v pozdější době byly obnoveny.


 

Související obrázky: