Nejdek – muzeum

Jednopatrová budova MUZEA č.p. 238 byla do dnešní podoby upravena v poslední třetině 19. století a má eklekticky pojatou fasádu s novogotickými prvky. V letech 1976–1977 bylo v měšťanském domě s neogotickými dekorativními prvky zbudováno Muzeum dělnického hnutí. Tato expozice vzala za své po listopadové revoluci 1989 a uvolnila místo národopisně orientované stálé výstavě ze sbírek Muzea Karlovy Vary (lidové umění, keramika, cín, podmalby na skle, malovaný nábytek).

RETROMUSEUM jeho expozice představuje historii stáčení minerálních vod v nedalekých obcích Kyselka a Korunní.

Pro zájemce nabízí dobově zařízenou vzácnou kubistickou vilu. Její přízemí připomíná pracovnu podnikatele Heinricha Mattoniho. Najdete v ní dobový pracovní stůl, sekretáře plné starých lahví, obrazy, fotografie a reklamní předměty. Podobně to pravděpodobně vypadalo v Kyselce u Karlových Varů, ve které měl kdysi Mattoni své hlavní sídlo.

Další část expozice představuje místnosti, ve kterých se na přelomu 19. a 20. století stáčela do lahví minerální voda. Koše na přenášení lahví, původní zátkovač, dřevěné přepravky, ukázky původních vinět a původní keramické nádoby na minerálky. To jsou další ceněné předměty v nové části expozice, která připomíná výrobní část někdejších regionálních stáčíren.

Zajímavostí je replika zařízení na stáčení minerální vody, která vznikla podle původních výkresů. Spolumajitel muzea Ladislav Sýkora nechal aparát vyrobit, protože v původním stavu se zařízení nikde nedochovalo. Znalci a pamětníci ho znají pouze z dobových fotografií. Aparát je proto od původních přístrojů k nerozeznání

.

 

 


 

Související obrázky: