Načeradec – zámek

Na náměstí stojí barokní ZÁMEK pocházející z 18. století. František Josef ze Starhembergu v roce 1734 si postavil na náměstí v Načeradci na místě několika měšťanských domů zámek.

Později se majitelé zámku velmi často střídali. V první pozemkové reformě v r. 1925 získala zbytkový statek i se zámkem Družina válečných poškozenců, která zde zřídila dětský domov. Tomuto účelu sloužil do konce 70. let 20. stol. Od 1. ledna 2015 je budova prázdná. Zámek je zapsaný na ústředním seznamu kulturních památek České republiky.

K zámku patří i asi 90 let starý domek, v němž měli své zázemí vychovatelé. Kromě toho se na pozemku nachází garáž, sklad zahradního nářadí, skleník a několik skladů z ocelového plechu. Součástí je i 2,8 hektaru zeleně. K zámku patří i více než 280 let staré sklepení.

Zámek je patrová budova obdélníkového půdorysu, souměrná podle hlavního vstupu, bez architektonických ozdob. Také fasáda je velmi jednoduchá, ozdobená pouze horizontální římsou. Je jednopatrový s krásnou mansardovou střechou. V letech 1932 až 1964 v něm žila a pracovala spisovatelka Hana Klenková, neteř prezidenta Edvarda Beneše.

Související obrázky: