Načeradec – obec

Obec NAČERADEC patří mezi nejstarší v kraji mezi Blaníkem a Táborem.

Zakladatelem je vladyka a vůdce Načerat, který je připomínán již roku 1126 jako posel knížete Soběslava císaři Lotharovi. Načerat padl 25. dubna 1142 v bitvě u hory Vysoké, blíže nynější Kutné Hory. Potomci Načeratovy se zvali Vítkové a používali jmen dle svých sídel tak jako Vítek z Prčice roku 1169.

Součástí městyse jsou i vesnice Daměnice, Dolní Lhota, Horní Lhota, Novotinky, Olešná, Pravětice, Řísnice, Slavětín, Vračkovice a Zdiměřice.

Přestože nejstarší zpráva o Načeradci je už z r. 1184, tvrz se prvně uvádí až r. 1600. R. 1661 při velkém požáru obce vyhořela a nebyla už obnovena. Stavba byla postavena z lomového kamene a má půdorysnou velikost 9,3x6m. Na zbytcích tvrze byla v pozdější době postavena nástavba zvonice a z boku přistavěna budova, která dnes slouží jako obecní úřad, na průčelí na mansardové střeše – hodiny.

Nedaleko se nachází pozdně gotická ZVONICE, která byla dříve začleněna do opevnění tvrze. Od roku 1512 zde visí zvon Karel vážící ohromnou tunu a půl. Jako dar jej město dostalo od Zdeňka Trčky z Lípy. Ke zvonici je přistavena radnice z roku 1534. O dvě stě let později byla provedena její barokní přestavba.

Protože se přízemí využívalo k uskladnění soli, začalo se věži říkat Solnice. Přímo ke zvonici byla přistavěna renesanční budova, propojená s věží v přízemí. V roce 1661 budova vyhořela a poté nebyla obnovena. K opravám došlo až při její celkové přestavbě. Poškozená věž dostala roku 1810 cihlovou nástavbu se stanovou střechou. Do dnešních dnů slouží jako zvonice a v sousední budově sídlí obecní úřad.

Na průčelí stavby je pamětní deska věnovaná památce spisovatele Františka Jaromíra Rubeše, který zde v letech 1847 až 1850 žil.

Související obrázky: