Mimoň – zámek

Mimoňský ZÁMEK stával na východní straně náměstí 1. máje v Mimoni. Jeho existenci připomíná jen zámecký park u zde protékající Ploučnice, na jejímž břehu stál. Existoval v letech 1570 až 1985, poté byl zbořen.

     

Ve městě po něm však zbyl zámecký park, který byl původně bažantnicí. Do nynější podoby jej upravil ve druhé polovině 18. století František de Paulo Hartig. Zámecké parky bývají vynikajícími ukázkami zahradnického umění. Jeho pojetí inspiroval volný přírodní styl anglických parků. Nabízel romantická zákoutí s altánky, můstky a rybníkem, který prošel v roce 2019 rekonstrukcí.  Dochoval se pomník římského básníka Quinta Horatia Flacca se zřetelnými empírovými znaky.

 

 

Nechybí kopie léčivého pramene Géronstère v belgických lázní Spa z roku 1785 jako vzpomínka na tamní léčebné pobyty hraběte Hartiga Tento rod vlastnil mimoňský zámek do roku 1945.

 

 

 

 

 

 

 

V blízkosti severní vstupní brány stojí na soutoku Panenského potoka a Ploučnice Zámecký most. První zmínka o tehdy ještě dřevěném Lázeňském mostě je z roku 1620. Roku 1805 byl přestavěn na kamenný, pískovcový o délce 55 metrů s pěti vyzděnými pilíři a podle sousedního zámku přejmenován na Zámecký most. 

 

V parku najdete i jeskyně

Související obrázky: