Mikulášovice – rozhledna

U samých hranic s Německem, na žulovém vrchu jménem TANEČNICE, naleznete nejseverněji položenou stejnojmennou rozhlednu v České republice.

Rozhledna se nachází ve výšce 597 m.m., kde dle dochovaných údajů stála již ve 30. letech 19. století dřevěná rozhledna, která sloužila k zeměměřičským účelům.  Začátkem 20. století zde byla postavena nová, také dřevěná rozhledna „Okrašlovacím a horským spolkem“, který vznikl na popud místních obyvatel, právě z důvodu výstavby nové rozhledny. Bohužel, matka příroda věž roku 1903 poničila, a tak následně byla roku 1905 dokončena nová osmiboká rozhledna, ze žuly (podstavec) a cihel mikulášským stavitelem Josefem Scholzem.

Rozhledna dosahuje výšky 16 metrů a na její vrchol vede 138 schodů.  V sedmdesátých letech prošla rozhledna rekonstrukcí, kdy také byla postavena restaurace na místě původní chaty, která podlehla požáru roku 1946. Nyní se zde můžete občerstvit. Vedle rozhledny je také stará studna, která je hluboká cca 25 metrů. 

Legenda vypráví, že vrch byl pojmenován podle krásné dívky. Říkalo se jí Tanečnice, prý na vrch zdejší tančit chodila. Svým krásným tancem myslivce snad i sváděla.

Související obrázky: