Liptál – domy

 

Na budově ZÁKLADNÍ ŠKOLY najdete pamětní desku s textem: dne 17. 12. 1940 byl zatčen a 06. 08. 1942 umučen v koncentračním táboře Mauthausenu zdejší učitel KOVÁŘ ŠTĚPÁN, člen odbojové vojenské organizace Obrana národa.

Počátky dobrovolných HASIČŮ v obci Liptál spadají do konce 19. století, kdy na zdejším panství sídlil baron Maxmilián z Ulm Erbachu. K oficiálnímu založení sboru však došlo až v roce 1905, kdy se tohoto nelehkého úkolu ujal mladý učitel František Plachý. Starostou sboru byl zvolen nadučitel Maxmilián Pilát, František Plachý se stal náčelníkem, podnáčelníky byli jmenováni rolník Emil Otta a obchodník Karel Laštovica. Náměstkem starosty se stal hostinský Jan Kobzáň a dalšími členy výboru Josef Hruška, Jan Laštovica a Pavel Vaculík. Sbor měl 45 zakládajících členů, kteří byli rozděleni do oddílů stříkačů, lezců, ochránců a roce 1910 byla zřízena ještě skupina samaritánů. Hlavními úkoly sboru bylo hašení požárů a ochrana osob a majetku. Dále pak se jeho členové zabývali tělovýchovnou činností, cvičeními s hasičským zaměřením a pořádáním tanečních zábav a divadel pro širokou veřejnost. Spolek se vždy snažil pomáhat i jiným spolkům a osobám.

                             

K zámku patřil rybníček OBORA, který býval součástí bývalé daňčí obory pánů liptálského panství. Patřila k liptálskému zámku, od něhož sem kdysi vedla lipová alej. Posledními majiteli zámku a obory byla rodina vynálezců vzducholodí Brandenstein-Zeppelin. V roce 1945 byl této německé rodině majetek zkonfiskován.

 

 

 

V současné době se z celé obory zachovala pouze hájenka (ŠVEHLOVA HÁJENKA) s rybníčkem Obora a zbytek lesoparku se starými stromy dubu, jírovce a buku. Švehlův srub, který za války sloužil partyzánům jako úkryt.     

 

 

Související obrázky: