Kytlice – reliéf

JAVOR je rozložitá zalesněná čedičová kupa (693 m) v Klíčské hornatině Lužických hor, 1,5 km na sever od osady Mlýny. Vrcholek obklopují roztroušená obnažená skaliska, ale dřívějšímu rozhledu z nich většinou už brání vzrostlé stromy, dočasné dílčí výhledy jsou z pasek a holin na úbočí. Na jihozápadním úpatí při Lučním potoku malý vodopád. Do obory na úpatí hory bylo na počátku 20.století vysazeno několik kamzíků dovezených z Alp. Kamzičí zvěř, přesídlená do oblasti v letech 1907-1918, dobře se zde aklimatizovala a rozmnožila, dnes žije na několika skalnatých kopcích Kytlické hornatiny.

Najdete zde i vzpomínku na lesního dělníka, který zde zahynul.

VALDŠTEJNSKÁ SKÁLA stojí v lese na jihozápadním úpatí vrchu kousek nad břehem Hraničního rybníka. Její jméno vzniklo nesprávným překladem původního německého jména Waldstein (= Lesní kámen).

Skála je tvořená čtyřmi bloky železitého pískovce, do jejichž stěn je vytesáno množství záhadných znaků, symbolů a letopočtů. Čelní stěně nejvyššího bloku dominuje velký kříž, pod ním je vytesán štít se dvěma zkříženými klíči, dále zde najdeme zobrazení hamru s iniciálami G.H. a letopočtem 1699. V dolní části skály jsou vytesány iniciály B.F.M. s letopočtem 1741. I na dalších stěnách skály jsou nejrůznější rytiny s letopočty, z nichž nejstarší je 1534. Menší zaoblená skalka s vytesanými symboly je také o kousek, níž na břehu potoka.

Související obrázky: