První zprávy o DIVADLE pocházejí ze 16. století. Zachovala se také zpráva, že na zdejším knížecím dvoře vystupovali již v 1. polovině 17. století angličtí herci s hrou Williama Shakespeara. Opereta se provozovala na scéně sálu hotelu Tiroler (dnes Slezský domov).
Nevyhovující podmínky vedly vedení města včele se starostou Richardem Andratschkem ve 20. letech minulého století k úvahám o výstavbě divadla. Někdy na přelomu let 1926-1927 vyzvali architekta Leo Kammela (1885-1948), rodáka z Kamenického Šenova a žáka význačného českého architekta Jana Kotěry.
První české představení se konalo již 12. listopadu 1928. Tehdy soubor pražského Národního divadla provedl představení Smetanovy Prodané nevěsty.
V roce 2005 bylo Městské divadlo Krnov prohlášeno za kulturní památku.
MĚSTSKÁ KNIHOVNA skončily válečné dny a do Krnova přicházeli čeští obyvatelé z různých koutů republiky. Po zajištění základních životních potřeb vydala Místní správní komise v říjnu 1945 výzvu k české veřejnosti ve věci zřízení veřejné knihovny. Tak vznikal základ knižního fondu, nejen z darů nových krnovských osídlenců, ale od jednotlivců a knihoven z mnoha míst celé republiky. Ještě dnes najdete v některých starých knihách razítka dárců s věnováním.
Dne 7. března 1947 byla v domě na Pekařské ulici (dnešní Požárníků) otevřena Městská veřejná knihovna.