Krásná Lípa – zajímavé

Každoročně se zde koná mezinárodní SETKÁNÍ MAJITELŮ MOTOCYKLŮ Čechie Böhmerland.

Autora prototypu, Albina Huga Liebische (1888 Rumburk – 1965 Passau) připomíná pamětní deska na náměstí v Krásné Lípě. Koncepce dlouhého motocyklu originální koncepce vznikla ve 20. letech 20. století, originální motocykly se vyráběly do konce 30. let.

 

V roce 1927 Liebisch sezval do Krásné Lípy vlastníky Čechií – Böhmerlandů. Šestnáct hrdých majitelů pak na krásnolipském náměstí demonstrovalo spolehlivost a praktičnost svých strojů. Samotný sraz byl pro Liebischův podnik velkou reklamou a fotografie s názvem „Blažená kolona majitelů motocyklů Čechie“, kterou nechal Liebisch na srazu zhotovit, se objevila na firemních propagačních materiálech.

Na chuť jí přišli i sportovní jezdci. Ve své době byla ceněna pro spolehlivost, ale i posmívána pro neobvyklou konstrukci motoru a hliníkových litých kol. Ta přitom byla spolu s koly firmy Porsche vůbec první na světě. Cenově byla Čechie srovnatelná s ostatními motocykly, ale lišila se mnohem přijatelnějšími cenami za servis. Na montáži motocyklů se podílelo 10 lidí. Ovšem jednotlivé součástky nechal Liebisch vyrábět v mnoha továrničkách celého Šluknovského výběžku. Na výrobě motocyklů se tak podílelo na tři sta lidí. Produkce Liebischova podniku byla určena převážně pro severočeské trhy. Pro české zákazníky nesla jméno Čechie, pro německé Böhmerland. Pouze jeden z mála soudobých časopisů hovořil o „českém klenotu mezi motorkami“. Obecně byl stroj spíše opomíjen. Mezi svými současníky zaujala Čechie už svým designem. Narozdíl od obecně převažující černé barvy zářila červeno-žlutou nebo zeleno-žlutou (šedou) kombinací.

V garáži u vily svého mecenáše Hilleho a posléze v Kunraticích u Šluknova Liebisch během 14 let vyrobil na 1 200 kusů svérázných motorek (původně se předpokládalo 3 000 ks). Dochovalo se jich kolem 75, v České republice jich je 50 a v dobrém technickém stavu 38. 

Do Krásné Lípy se sjeli z České republiky, Slovenska, SRN, Norska i USA. Mnozí stroj získali poté, co ve své době neměli na drahý moderní dopravní prostředek. Nyní je, podle organizátorů, cena dobře zrekonstruované Čechie cca 1 milion korun a pokud by ji vůbec byli schopni prodat, měli by na luxusní zahraniční automobil.

Osudy těchto strojů byly různé, např. pracovník Dopravního muzea v Bratislavě pan Szabó svou Čechii musel nejprve vykopat. Dvacet let ležela v zemi na zahradě nedaleko Bratislavy. Od roku 1973 až do dnešních dní ji rekonstruuje. Zatím je jedním z exponátů muzea a jezdit si s ní netroufá.

                                   

Prakticky svůj motocykl stále používá účastník, který do Krásné Lípy dojel po vlastní ose z největší dálky. Den před srazem si udělal „pěkný celodenní výlet“ z Českých Budějovic. Vyzdvihl přitom jeho příznivou spotřebu, na 100 kilometrů spotřebuje 4 litry benzínu. Ten současný se prý se starým motorem, který od roku 1961 nepotřeboval opravit, docela dobře snáší.

Čechie (německy Böhmerland) byla firma, zabývající se výrobou motocyklů, fungující v letech 1924–1939. Čechie byla nejdelší sériově vyráběný motocykl na světě, měla 3,2 m. Motocykl zkonstruoval a vyráběl ve svých dílnách Albin Hugo Liebisch. Původně motocykly vyráběl v Krásné Lípě, později svůj podnik přesunul do vísky Kunratice u Šluknova. V Krásné Lípě, kde byla firma původně založena, se konají srazy těchto motocyklů. V současné době jsou motocykly této značky velmi ceněné.

Typickým znakem motocyklů Böhmerland je masivní rám z trubek, lité (z lehké slitiny) popř. lisované (z plechu) disky kol, dvě benzínové nádrže umístěné po stranách motocyklu na zádi. Pozdější modely byly vybaveny i nádrží umístěnou na klasickém místě nad motorem, před řidičem.

Nejčastěji použitou pohonnou jednotkou je motor Liebischovy vlastní konstrukce, čtyřdobý dvouventilový jednoválec 600 cm³ s ventilovým rozvodem OHV. Méně časté jsou dochované modely motocyklu s jednoválcovým dvoudobým motorem 350 cm³, který dosahoval podobného výkonu jako čtyřdobý motor 600 cm³.

Související obrázky: