Krásná Lípa – náměstí

KŘINICKÉ NÁMĚSTÍ – svoji současnou moderní tvář získalo po rekonstrukci r. 2010. Je rámováno pestrou směsicí domů, které zůstávají připomínkou různých historických zvratů, kterými město prošlo.

Dům U Frinda – nejstarší dochovaný dům v katastru města je učebnicovou ukázkou kombinace barokního vesnického roubeného domu s odstávkou s městským brázděným domem se dřevěným podloubím. Dům byl postaven v roce 1729 a více než 100 let sloužil jako zázemí místních felčarů a ranhojičů, Zillichů. Se jménem Philippa Zillicha je spojen veliký rozvoj zdravotní péče nejen v oblasti Krásnolipska. Např. jako první v tehdejších Čechách zahájil roku 1801 očkování proti černým neštovicím. Po 2. světové válce zůstal neobydlený a chátral až do roku 1991, kdy jej koupili a opravili soukromí majitelé.

            

  

Říčka Křinice, která pramení v lesích nad městem a protéká pod náměstím, symbolicky připomíná v ploše náměstí i kamenné koryto, vyskládané jako mozaika v dlažbě, přes které se klene mostek střežený čtyřmi živly. Pískovcové sochy Země, Vzduchu, Vody a Slunce vytvořil akademický sochař Herbert Kizsa z Kadaně. V r. 2010 bylo po rekonstrukci Křinické náměstí oceněno titulem Dopravní stavba roku.

Sochy jsou umístěny na čtyřech podstavcích kolem pomyslného můstku přes říčku Křinici – ta je na náměstí skrytá v zatrubnění a dlažba znázorňuje její tok. Faktem je, že Křinice je tady spíš potůčkem, pramení o nějakých 5 km západně v kopcích Lužických hor. Dílo zhotovené z hořovického pískovce bylo odhalené 5.6.2010. Stalo se to mj. při příležitosti setkání absolventů zdejší školy (a 140. výročí povýšení Krásné Lípy na město). Bývalých školáků se sešlo na 1400, což byl rekord svého druhu. Pod podstavcem jednoho z živlů je umístěna časová schránka s různými dobovými dokumenty, mincemi, předměty apod.

Dne 16. října 2007 byl otevřen dům Českého Švýcarska s informačním střediskem a galerií národního parku. Expozice České Švýcarsko – život, tajemství, inspirace. Interaktivní a moderně pojatá expozice představující region České Švýcarsko jako fascinující prostoupení unikátního světa přírody a důmyslného světa člověka. České Švýcarsko – život, tajemství, inspirace je název expozice, kterou by si žádný návštěvník tohoto regionu neměl nechat ujít. Jedná se o moderní expozici, která vás provede nejen historií, ale i přírodou, dále vás upozorní na jedinečné kulturní hodnoty i zajímavé osobnosti tohoto regionu. Celá expozice je tvořena tak, aby zaujala pozorného návštěvníka všech věkových skupin.

Expozice je rozložena ve dvou patrech, vyzkoušet si na „vlastní kůži“ můžete interaktivní exponáty jako je např. větrný mlýn, lososí cesta, labyrint v krajině a další hravé exponáty. Součástí expozice je i panoramatická projekce na téma „Krajina zrozená z písku a moře“ a kinosál s kapacitou až 50 míst. A právě zde na vás čeká vyvrcholení celé návštěvy ve formě dvacetiminutového emotivního filmu s názvem Krajina tajemství„. Máte možnost shlédnout nejen působivé záběry na krajinu a přírodu Českého Švýcarska, ale současně se i zaposlouchat do poutavého výkladu charismatických hlasů herců Františka Němce a Vladimíra Dlouhého. Informační středisko Českého Švýcarska zajišťuje kompletní turistický servis.

Na západní straně náměstí je Křinický pivovar, sloužící návštěvníkům od srpna 2013. Otevřením Křinického pivovaru byla obnovena po mnoha desítkách let tradice vaření piva ve městě. Starý Hausslerův pivovar byl v 60. letech zbourán, a proto jsme se rozhodli přenést výrobu přímo do centra města na Křinické náměstí, do bývalého měšťanského domu, který historicky sloužil jako zájezdní hostinec.

Poblíž pivovaru najdete moderní kašnu. Na severní straně náměstí stojí měšťanské domy č.p. 13 a 15 s kamennými vstupními portály a na domě č.p. 14 mezi nimi byla 9. září 2000 odhalena pamětní deska konstruktera motocyklů Čechie-Bohmerland Albina Hugo Liebische

   

Na severní straně stojí měšťanské domy č.p. 13 a 15 s kamennými vstupními portály a na domě č.p. 14 mezi nimi byla 9. září 2000 odhalena pamětní deska konstruktéra motocyklů Čechie-Böhmerland Albina Hugo Liebische.

Lípa resort se skládá z hotelu, pensionu, aparthotelu.

Hotel Lípa – původně zdevastovaný tovární objekt, který prošel rekonstrukcí a z části se podařilo udržet jeho „tovární“ ráz. Dnes zde najdeme doplňkové služby jako je fitness, sauna, solárium, masáže a bowling. V horní části pak najdete jednodušší, ale přesto kvalitní ubytovací možnosti.¨¨

Penzion Lípa – památkově chráněný (původně bytový) dům se přeměnil na penzion

Aparthotel (Stavba roku ČR 2013) – moderní architektonicky zajímavá stavba architekta Patrika Hoffmana. Přes třicet nadstandardně vybavených apartmánových bytů, spolu s možností podzemního parkování je připraveno poskytnout příjemné a luxusní zázemí především rodinám s dětmi.

Lavičku Václava Havla dílo z ateliéru architekta Bořka Šípka radnice odhalila u příležitosti 26. výročí sametové revoluce. Lavička je pamětním místem věnovaným prvnímu polistopadovému prezidentovi Václavu Havlovi. Tvoří jej dvě křesla spojená kulatým stolem, středem stolu prorůstá strom. Budování těchto míst k posezení je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec České republiky v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Ten pro lavičku vymyslel název „Hovořící demokracie„.

Zajímavé vstupní portály

 

Související obrázky: