Kamberk – vodstvo

RYBNÍK KAMBERK (Zlatohorský rybník) o výměře 13,5 ha přehrazující tok Blanice se nachází na samém okraji vesnice Kamberk. Rybník je průtočný, je bohatě zarybněn, ryby jsou celoročně doplňovány. Rybník je dobře dostupný jak ze silnice, která rybník z větší části obepíná, tak přímo ze 130 metrů dlouhé hráze, po které vede široká zpevněné přístupová komunikace.

Kamberské tragédie píše se rok 1926, po sedmnácti letech je opět na rybníce led poté co byl znovu naplněn v červnu 1925.Následkem mírné zimy led na rybníku začal tát a chození na něm nebylo bezpečné.
Dne 4.února 1926, šel do Mladé Vožice Josef Babický syn lesního hajného z hájenky u mlýna Kalače, ale nechtěl jít ke Skrýšovu a pustil se k silnici přes rybník. Sotva došel na místo, kde přitéká řeka, prolomil se, spadl do vody a začal se topit. To uviděly z blízké hájenky jeho matka a dvě sestry Anna a Růžena. Běžely mu na pomoc, ale následkem tenkého ledu spadly všichni do vody. Přispěchal jim na pomoc hajný Josef Babický, ale podařilo se mu zachránit pouze dceru Růženu, ostatní tři utonuli.
Na místě neštěstí zasahoval také sbor dobrovolných hasičů v Kamberku. Pohřeb utopených se konal 7.února 1926 za veliké účasti lidu ze vzdálených míst na kamberském hřbitově.

 

Počátkem roku 1932 byla zima celý leden a únor mírná, a dokonce sníh z vánoc roztál. Následkem mírné zimy, kdy led na Kamberském rybníce byl velmi slabý stalo se veliké neštěstí.
Dne 27.ledna asi po 11. hodině dopolední jel s trakařem František Kučera naproti své manželce, která byla sbírat roští v lese „v Horách“. Při zpáteční cestě jel zase Kučera přes rybník a nutil svou manželku, aby přes rybník šla. Ta jej poslechla a několik metrů od cesty se probořila a začala se topit a volat o pomoc. Kučera, který byl již napřed jí šel na pomoc a rovněž se probořil. Než přišla pomoc oba utonuli, takže veškeré oživovací pokusy byly marné, z celé rodiny přežil pouze jejich malý syn. Zasahoval zde sbor dobrovolných hasičů z Kamberka.
Dne 29.ledna byli pohřbeni na kamberském hřbitově za veliké účasti občanů.

Související obrázky: