Horní Police – osobnosti

JULIUS VINCENC KROMBHOLZ se narodil 19. prosince 1782 v Horní Polici. Jeho srdce je naložené v lahvi.

Jeho portrét dodnes zdobí pracovnu přednosty interní kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Na klinice dokonce stále uchovávají dózu, ve které je jeho mumifikované srdce. Patřilo asi nejslavnějšímu rodákovi z Horní Police na Českolipsku – Juliu Vincenci Krombholzovi. Významný univerzitní lékař, rektor Karlovy univerzity, přírodovědec, mykolog a také šlechtic zemřel 1. listopadu 1843 v Praze.

Kromě lékařství a univerzitního školství se Krombholz významně zapsal do dějin české mykologie. Byl totiž autorem prvního mykologického atlasu u nás. Atlas tvoří téměř osmdesát litografických tabulí, na nichž jsou znázorněny i specificky české druhy, například kačenka česká. Každá houba je navíc označena nejen latinským názvem, ale také jménem toho, kdo ji pro vědu jako první popsal. Díky atlasu patří Krombholz dodnes mezi mykologické legendy, a to i navzdory faktu, že do lesa na houby pravděpodobně nechodil. Jako lékař zachraňoval pacienty s otravami a chtěl zjistit, které houby je způsobují.

Když Julius Vincenc Krombholz v listopadu 1843 zemřel, byl to pro Prahu velký den smutku. Odpovídal tomu i následný velkolepý pohřeb. Krombholzovu rakev neslo Prahou osmačtyřicet posluchačů medicíny pražské univerzity. Ještě předtím došlo k mumifikaci srdce někdejšího rektora, povýšeného do šlechtického stavu a čestného občana Prahy. Když bylo Krombholzovi čtyřiapadesát let, rozhodl se opustit kliniku s odůvodněním, že ve svém pokročilém věku není dál schopen sledovat prudký rozvoj lékařství. Zůstala po něm dóza s jeho srdcem, přál si, aby zůstalo navždy ve zdech kliniky.


 

Související obrázky: