Hlinsko – muzeum

MĚSTSKÉ MUZEUM A GALERIE tvoří dva objekty, muzeum je jedno z nejstarších v českých zemích, vzniklo v roce 1874, na návrh hlineckého rodáka a starosty Karla Adámka bylo započato se sbírkami pro muzeum. Zaměřením sbírek se stalo prvním okresním muzeem v Čechách. V muzeu expozice z historie Hlinecka, pamětní síň rodiny Adámků, historie školství, řemesel, ukázky dobového ošacení, módních doplňků, sbírka hraček.

Hlinecké muzeum vzniklo v roce 1874 a v roce 1925 se uchýlilo do prostor bývalé synagogy, kterou muzejní spolek odkoupil za 14 015 Kč. Rovněž byl zakoupen sousední dům vedle synagogy včetně přilehlého pozemku. Mezi lety 1975 – 1982 byla zřízena obrazová galerie v budovách naproti synagoze. Tam je dodnes. V roce 1988 byly prostory galerie a muzea ještě rozšířeny, byl vybudován depozitář a kanceláře muzea.

V budově galerie se nachází nová stálá expozice představující nejvýznamnější malíře Hlinecka se zaměřením především na krajinomalbu – žánr pro tuto oblast nejtypičtější a jistě i nejvýznamnější. S důrazem na životní příběhy umělců a jejich odkaz pro zdejší kraj nechybí dílo Františka Kavána, Gustava Macouna, Ludvíka Kuby, Jaroslava Panušky, Oldřicha Blažíčka, Jana Honsy, Rudolfa Hanycha, Karla Beneše a dalších i současných malířů. K vidění jsou rovněž některé nově zrestaurované obrazy. Malířské dílo je doplněno i tvorbou sochařskou Karla Lidického a Olbrama Zoubka a také řezbářskou prací Jindřicha Hegra. V prostorách stálé expozice je aktuálně vystaveno 65 děl od 34 autorů.

Související obrázky: