Divišov – rozhledna

Rozhledna ŠPULKA, která se nachází ve správním území Divišova a to konkrétně v katastru obce Lbosín na vrcholu Březák.

Základní informace: první myšlenky postavit v území rozhlednu září 2009, výstavba rozhledny v letech 2013 -2014, základní kámen položen 27.4.2013, rozhledna slavnostně otevřena 26.4.2014, nadmořská výška 532 m. n m., maximální výška rozhledny 37,6 m (46,4 m s anténou a bleskosvodem), výška vyhlídky 30 m, průměr základny 10,8 m, průměr střední části rozhledny 3,5 m, průměr vyhlídkové plošiny 5,8 m, dřevo – tlakově impregnovaný smrk a modřín, průměr centrální ocelové roury 1 m, na vrchol vyhlídky vede 151 schodů, výška jednoho schodu 20 cm,

Při projektování naučného místa s rozhlednou se přemýšlelo nad provedením, vzhledem a tvarem rozhledny, hledala se symbolika regionu. Ze tří architektonických návrhů, které vytvořila Ing. arch. Iveta Torkoniaková, vyhrála s naprostou převahou rozhledna, tehdy ještě s pracovním názvem Špulka. Krásný, čistý tvar, výstižné a obecně české jméno představovalo dohromady vše žádané. Obyčejně slouží špulka k navinutí něčeho dlouhého, pevného, někdy i křehkého. Podobnou filozofii po řadu let razí 21 obcí snažících se o společný rozvoj regionu. Dnes je známo, že jde o rozsáhlejší spolupráci obcí, škol, spolků, široké veřejnosti a mnoha dalších organizací usilujících o rozvoj venkovského prostoru.

Naučná stezka – k rozhledně vede naučná stezka s řadou zastavení. Naleznete zde například informace z regionu. Náplň stezky si vytvořily děti z pěti mikroregionálních škol. První z pěti panelů patří Církevní ZŠ a MŠ Archa v Petroupimi, druhý Základní škole v Divišově, třetí ZŠ a MŠ Chotýšany, čtvrtý ZŠ a MŠ Teplýšovice. Páté zastavení u průtočné tůně patří ZŠ a MŠ Postupice. Procházka stezkou nemusí být vždy stejná. Děti si stezku postupně dotvářejí a také aktualizují. Záměrem je zajistit projektu dlouhodobou atraktivitu a reálnou udržitelnost, což se díky zapojení dětí daří. Ve střední části stezky je altán s deskovou hrou,
dřevěný chodník, malá tůň s vodními živočichy, ohniště a hra pro malé rybáře. Na stezce navštivte včelí naučný panel, mysliveckou a skautskou expozici.

Ocel, kámen, dřevo – projekt se vyznačuje prostým „surovým“ provedením. Základními stavebními prvky jsou ocel, dřevo a kámen. Pod rozhlednou je vydlážděna kamenná mapa. Jde prakticky o miniaturu území mikroregionu CHOPOS. Na mapě naleznete všech 21 obcí. Kámen, nositel dlouhověkosti je použit i k umístění těch, co se podíleli na projektu významněji.

Kruhová naučná stezka – po obvodu rozhledny jsou zavěšeny panely, na nichž jsou k vidění informace z regionu. Dozvíte se např. o tom, že tento projekt vytvořilo společně 21 obcí. Pokusili jsme se o stručnou charakteristiku obcí. Prostřednictvím panelů máte možnost nahlédnout do historie až po současné dění, naleznete zde organizace, spolky, sdružení snažící se o pestrý život v obci, pověsti, známé i méně známé osobnosti z regionu.

Související obrázky: