Chřibská – náměstí

V západní části náměstí stojí malá osmiboká KAŠNA z 1. poloviny 19. století a do doby vybudování městského vodovodu byla zdrojem pitné vody zdejších obyvatel. Střed kašny tvoří osmiboký žulový sloup, z kterého tryská voda. Plochá hlavice jako by byla stvořená k osazení nějaké ozdoby, ale podle dochovaných údajů kromě květin nikdy na vrcholku nic nestálo. Snad právě nedokončenost podstavce přivedlo místní k myšlence na kašnu umístit nějakou ozdobu. V rámci rekonstrukce náměstí tedy byla položena otázka, co s tím. Objevily se různé návrhy na ozdobu (vodník), nicméně protože město se hlásí ke svému patronu sv. Jiří (zdejší kostel je zasvěcen bájnému rytíři), byla zvolena tato postava. Návrh plastiky vypracovala Monika Havlíčková. Na jaře 2013 provedla očištění a izolaci kašny, 14. září 2014 byla socha osazena na kašně a na sv. Václava 28.9.2013 slavnostně odhalena. Socha, přesněji tedy sousoší zachovává tradiční pojetí souboje sv. Jiří s drakem, spíš by se dalo říci dráčkem, výška sousoší je cca 1 m. Legenda o Jiřím a drakovi viz. Chřibská-sakrální

Barokní SILNIČNÍ MOST na náměstí je dnes již jen částečně zděný barokní most z roku 1757. Z původních čtyř kamenných oblouků byly necitlivou stavební úpravou z dvacátých let 20. století dva na západní straně nahrazeny betonovými deskami.

Most zdobí dvě plastiky barokní sochy Immaculaty a sv. Jana Nepomuckého pocházejí z poloviny 18. století. V roce 2005 byly opět umístěny na náměstí na nově vybudovaném podstavci.

Na místě původní zbourané radnice byla roku 1872 postavena RADNICE nová v pseudogotickém slohu. V současnosti jako městský úřad slouží budova jiná a v bývalé radnici je restaurace.

Související obrázky: