Chřibská – muzeum

5. prosince roku 1761 se narodil v Chřibské někdejší světový vědec TADEÁŠ HAENKE (celým jménem Thaddäus Peregrinus Xaverius Haenke). Později obdržel celou řadu dalších přízvisek – např. Český Humboldt pro jeho ohromný vědecký a objevitelský přínos světového vědce – botanika, nebo Don Tadeo či také Tata Heanke od jihoamerických indiánů, kteří jej uznávali jako filantropa, lékaře a chlebodárce. Měl mnoho významných vědeckých přátel, byl čtený, uznávaný. Byl osobností své doby tak významnou, třeba jako dnešní sportovní celebrity a nejpopulárnější elity. O jeho služby se svého času přetahovaly mocnosti celé Evropy.

Jako první objevil viktorii královskou (Victoria regia), zmapoval region, který také etnograficky popsal. Ve španělských službách se staral o místní indiány, udělal objevy s chilským ledkem, se kterým mohl vylepšit střelný prach. Za napomáhání povstalcům byl zatčen. Tadeáš Haenke má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Haenke.

Po návratu od Indiánů se usadil v Buxacaxei. Zde na statku pěstoval různé druhy rostlin a zvířat, mezi nimi i bource morušového. Kromě toho zde založil výrobnu hedvábí a barvírnu. Zde zemřel dne 31. října 1817, kdy mu podle oficiální zprávy dala služka místo léku jed. Podle neoficiálních zpráv se zapojil do bojů za nezávislost a zemřel ve vězení. Pochován je v klášteře františkánů v Cochabambě.

Rodný dům čp. 22, stojící vpravo vedle restaurace Radnice. Na domě je pamětní deska z roku 1885, asi 2 m vysoká mramorová pamětní deska s reliéfní bustou od sochaře F. W. Fischera. V roce 1961 k ní byla doplněna menší deska s českým textem. Od roku 2002 je v horním patře domu muzeum, věnované historii Chřibské a Thadeusi Haenkemu.


 

Související obrázky: