Česká Kamenice – muzea

MUZEJNÍ ŽELEZNICE Česká Kamenice – Kamenický Šenov

K místním zajímavostem patří i 4,5 km dlouhá muzejní železnice do Kamenického Šenova, kterou vybudovala Společnost České severní dráhy (BNB) v roce 1886. Koncem září 1979 na ní byla zastavena osobní doprava a v říjnu 1992 byla kvůli špatnému stavu trať zrušena úplně. Roku 1995 trať opravil Klub přátel lokálky, který zde v letech 1996–2007 zajišťoval sezónní provoz historických vlaků. Od roku 2009 trať využívá a provozuje KŽC s.r.o. Trať v délce pět kilometrů prochází romantickou kopcovitou krajinou s četnými lesy a pastvinami na rozhraní Českého Švýcarska, Českého Středohoří a Lužických hor.

V pátek 17. června 2016 zastavil na vlakovém nádraží v České Kamenici protokolární vlak, který vezl VIP pasažéry na oslavu 130 let sklářské lokálky na nádraží do Kamenického Šenova. Hosté páteční oslavy pro VIP v České Kamenici pouze přestoupili do historického vlaku a na nádraží v Kamenickém Šenově.

 

MUZEUM PSACÍCH STROJU bylo založeno sběratelem p. Miroslavem Němcem v roce 2003 a je v něm vystavena sbírka asi 300 ks psacích strojů, kterou p. Němec shromáždil od roku 1995.
Sbírka je průběžně doplňována o další exempláře psacích strojů. Vystavené psací stroje pocházejí z období od r. 1895 do poloviny 20. století a jsou plně funkční.

Expozice muzea je rozdělena do 3 částí:
– malé a atypické psací stroje a mechanické kalkulačky
– psací stroje z USA a Velké Británie
– psací stroje z Německa a dalších evropských zemí

Nejvýznamnějšími světovými výrobci psacích strojů byly: v USA firmy Remington, Underwood a Royal, v Německu Continental, Adler a Mercedes, ve Francii Japy a v Itálii Olivetti. 30 nejpozoruhodnějších exponátů je detailně popsáno na tabulkách umístěných přímo na strojích a v průvodním materiálu po výstavě, kde je též zachycena ve stručnosti historie psacích strojů.

Související obrázky: