Bystřice nad Pernštejnem – hrad

Jeden z největších hradů Moravy ZUBŠTEJN (668 m n.m.) najdete na protáhlém stejnojmenném kopci nad řekou Svratkou u obce Pivonice (část  Bystřice n.P.) nedaleko. Od 16. století je z něj už jen poměrně zachovalá zřícenina.

Původně hrad na skalnatém kopci nad Svratkou nesl název Zubří kámen, tedy Zubrštejn, později se zkrátil na Zubštejn. Původně gotickou stavbu založili páni z Pernštejna. Prošel mnoha přestavbami a měl chránit osu kolonizace, řeku Svratku. Po husitských válkách ho Vilém z Pernštejna nechal modernizovat. Ke stavbě opevnění vzniklo na hradě pět dělostřeleckých bašt. Kvůli potížím Pernštejnů však hrad už od 16. století jen pustl.

   

V současnosti vlastní zříceninu hradu město Bystřice nad Pernštejnem. Při její návštěvě uvidíte, že se zachovaly mohutné pozůstatky zdiva. Jde o zbytek paláce se 4 klenutými místnostmi. Spatříte také část věže, k jejíž bráně vedl padací most. Ke zřícenině se dostanete přes dřevěný most. Nechala ho vybudovat bystřická radnice. Zároveň zříceninu staticky zajistila, takže se pádu zdiva obávat nemusíte. Prohlédnete si dřevěné repliky obléhacích strojů. Můžete se rozhlédnout po malebném pahorkatém okolí.

 

Jako většina hradů i Zubštejn má své legendy. Vypráví se například o pokladu, který ukrývá zřícenina, nebo o tajné chodbě. Za nešťastnou lásku tu prý stále pyká nešťastná dívka a měla zde být podle pověsti vězněna i dcera krále Jiřího z Poděbrad.

Pamětní deska hradu

V těsné blízkosti zříceniny byl v roce 1955 (na podstavci je toto vročení) postaven kamenný památník, který obsahuje hlínu z těchto památných míst: Vítkov 1420, Lidice 1942, Banská Bystrica 1944, Dukla 1945 a Brno – Kaunicovy koleje (je uvedeno na připojeném reliéfu u paty podstavce) Po obvodu tohoto čtyřhranného památníku jsou vytesány jednotlivé tabulky se jmény okolních obcí. V těchto tabulkách byly uvedeny nad a pod názvem obce číselné údaje a jména významných lidí té doby, především členů tehdejší strany KSČ, nejznámějším je Antonín Štourač. Po odtesání již jen zčásti patrné. 

 

Související obrázky: