Bystřice nad Pernštejnem – domy

Před budovou ZÁKLADNÍ ŠKOLY TGM stojí tři zajímavé sochy 

Sochu T. G. Masaryka před vytvořil Vincenc Makovský v letech 1935–1938 a traduje se o ní, že je Masarykovou nejkrásnější sochou vůbec. Byla odhalena až na podzim 1939. Původně byly odlity tři originály, čtvrtý dnes stojí v Brně před lékařskou fakultou. Už třikrát byla z politických důvodů z podstavce odstraněna (v letech 1940, 1961 a 1984), pokaždé se však vrátila zpět!

 

                     

 

V parku stojí od roku 1988 bronzová socha Mládí, dílo akademického sochaře Františka Kovaříka ze Svratky. Alegorie Mládí je zde vyjádřena stojící dívkou, která krmí holoubka. Dívka má rozkročené nohy, lehce zakloněné tělo, pravou ruku zvednutou nad hlavu a pokrčenou tak, aby mohla nakrmit holoubka, který jí sedí na levé pokrčené ruce.

 

Litinová socha Poletucha též v parku je od Zdeňka Macháčka. Vznikla během Sochařského a slévárenského sympozia v roce 2006. Na kámen před budovu byla upevněna v roce 2007. Plastika je zobrazením dvou roztažených křídel se zobákem uprostřed.

 

Pískovcová socha Uzel před budovou MěÚ, propletenec od Martina Roháčka z roku 2011. Je umístěn na vysokém pískovcovém podstavci, jemuž dominuje bystřický znak. Pod ním jsou dva menší znaky družebních měst – heraldicky vpravo Vranov nadTopĺou a vlevo Crimmitschau.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bystřická SOKOLOVNA, která nyní nemá kvůli svému havarijnímu stavu využití, půjde pravděpodobně k zemi. Město, které je od roku 2015 vlastníkem devadesát let staré budovy v Tyršově ulici, připravuje její zbourání a výstavbu nového objektu pro trávení volného času.

                   BUDOVA ČD

 

 

Související obrázky: