Kytlice – osobnosti

V Kytlicích se narodil Antonín Bernard Gürtler (1726-1791) doktor theologie, duchovní otec salesiánek a zpovědník sicilské královny Marie Karoliny, který byl v Neapoli jmenován biskupem sienským a jako papežský nuncius se zúčastnil i pražské korunovace Leopolda II. v roce 1790.

Antonín Weiss (1801-1851) byl úspěšným litografem a malířem květin, jehož práce se rozšířily v Holandsku, Belgii, Německu, ale i ve Francii a Anglii. Zakladatel kytlické sklářské a malířské školy.       

Nejslavnějším rodákem byl František Xaver Maxmilián Zippe (1791-1863), jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců a zakladatel vědecké mineralogie a geologie v naší zemi, který se významně podílel na založení Národního muzea. V roce 1847 se stal jedním z prvních členů císařské akademie věd ve Vídni a roku 1849 byl pověřen zřízením báňské akademie v Příbrami, jejímž prvním ředitelem se stal. Od roku 1850 působil jako profesor mineralogie na vídeňské univerzitě. Jeho jméno zůstává na věčnou paměť napsáno na budově Národního muzea v Praze.

V obci mělo chalupu několik umělců včetně Miroslava Horníčka, který je zde pochován, nebo Karel Houska, Zdeněk Řehoř, Vítězslav Vejražka. Chalupu zde stále má například Táňa Fišerová, Petra Černocká, Jiří Pracný a další.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *